طرح درس روزانة الدرس الثامن پایة نهم نام مدرسه : نمونه محمد ملایری
سال تحصیلی : ..........95-94 شهرستان ملایر
تهیّه کننده :
لیلا زعفرانی
مدّت :75دقیقه
صفحه : 82
موضوع درس: حِوارٌبینَ
الزّائروسائقِ سَیّارَةِ الأُجرةِ
درس :8
الف ـ بخش نظری : اهداف
1 -کلمات جدید 2- فعل ماضی ومضارع 3- ماضی استمراری
رئوس مطالب
1
1-آشنایی با 17 کلمه جدید 2- آشنایی با مفهوم فعل ماضی و مضارع 3- آشنایی بامفهوم فعل ماضی استمراری در فارسی 4- آشنایی با معادل فعل ماضی استمراری فارسی در عربی 4-آشنایی با گفت و گوی ساده به عربی
الف) درحوزه شناخت
اهداف کلی
2
1-ایجاد علاقه به یاد گیری مکالمه عربی 2-علاقه به ایجاد برقراری ارتباط درسفر 3-علاقه به یافتن مکان های دیدنی در مکه و مدینه
ب) درحوزه باور و گرایش
1-تلاش برای به کارگیری توانایی زبانی خود در سفرهای زیارتی
2-درک پیام درس که یاد آور آیه شریفه " قل سیروا فی الأرض..."می باشد
3-چگونگی انجام حسن برخورد در سفر
ج) درحوزه عمل و رفتار
دانش آموز درفرآیند آموزش باید به اهداف زیر برسد :
1-آموختن 17 کلمه
2-مکالمه ساده عربی
3-آشنایی بافعل ماضی ومضارع در عربی
4-آشنایی با مفهوم ماضی استمراری در فارسی
5-اشنایی باساخت معادل ماضی استمراری فارسی در عربی
6- درک وترجمه آیات و احادیث و جمله هایی که از فعل ماضی استمراری استفاده شده است
اهداف جزئی
3
دانش آموز درپایان این درس باید بتواند : حیطه های شناختی
1-.واژه های جدید درس را ترجمه کند 1- شناخت
2- فعل مضارع عربی رابشناسدوترجمه کند 2-درک
3-فعل ماضی ساده عربی رابشناسد و ترجمه کند 3-درک
4- مفهوم ماضی استمراری در فارسی را بداند 4-درک
5- مفهوم ماضی استمراری راازماضی ساده تشخیص دهد 5- درک
6 - ساخت ماضی استمراری فارسی را بداند 7-درک
7- بتواند معادل ماضی استمراری فارسی رادرعربی یسازد 8-کاربرد
8- جمله های دارای فعل ماضی استمراری را ترجمه کند 8-کاربرد
9-با استفاده از کلمات پرسشی به کاررفنه دردرس یک مکالمه عربی انجام دهد
کاربرد 9-
هدف های رفتاری
4
1-مفهوم ماضی ساده در فارسی را بداند
2-مفهوم ماضی استمراری در فارسی را بداند
3-فعل مضارع را بشناسد
4-چند فعل ماضی استمراری فارسی را نام ببرد
5-با کلمات پرسشی برای محاوره آشناباشد
رفتارورودی
5
نتایج ارزشیابی زیر نقطة شروع آموزش را مشخص می کند .
1-چند فعل ماضی ساده فارسی وعربی رانام ببرید
2-چندفعل مضارع فارسی و عربی را نام ببرید
3-نوع فعل های زیررامشخص کنید: رفت : می رود: می رفت:
4-چند کلمه پرسشی که تاکنون خوانده اید نام ببرید
5-با کلمات پرسشی خوانده شده جمله بسازید
6-با کمک دوست خود یک محاوره ساده انجام دهید
ارزشیابی تشخیصی
6
درصورت پاسخ به سوالات ارزشیابی تشخیصی ؛ فراگیران آماده یادگیری مطالب جدید خواهندبود .